8D121F39PB
Mfr.Part #
8D121F39PB
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Orientation :
B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
39
Shielding :
Shielded
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
8D121F39PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
8D121F39PB Overview
8D121F39PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121F39PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121F39PB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER