8D121F16SN
Mfr.Part #
8D121F16SN
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Nickel
Current Rating (Amps) :
13A
Number of Positions :
16
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Thermoplastic
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
8D121F16SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D121F16SN Overview
8D121F16SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121F16SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121F16SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER