8D121F16PB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D121F16PB-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Size :
16
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
16
Housing Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
8D121F16PB-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Nickel 16 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D121F16PB-LC Overview
8D121F16PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121F16PB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121F16PB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT