8D121F11SN
Mfr.Part #
8D121F11SN
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
23A
ROHS3 Compliant
Color :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
8D121F11SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D121F11SN Overview
8D121F11SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121F11SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121F11SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER