8D121F11SA
Mfr.Part #
8D121F11SA
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Nickel
Termination :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
21-11
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
23A
Datasheets
8D121F11SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D121F11SA Overview
8D121F11SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D121F11SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D121F11SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER