86453-018LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
86453-018LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 18POS 2MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
IEC Conformance :
No
Termination :
Solder
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Housing Material :
Nylon
Contact Shape :
Square
MIL Conformance :
No
Number of Conductors :
ONE
Plating Thickness :
8μin
Filter Feature :
Length :
18mm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Reliability :
COMMERCIAL
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Pbfree Code :
yes
Series :
Minitek®
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Header
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Contact Type :
Male Pin
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.165 4.20mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Material :
Phosphor Bronze
UL Flammability Code :
94V-0
Shrouding :
Unshrouded
Depth :
8mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Reference Standard :
UL
Contact Finish - Post :
Tin
Body Breadth :
0.165 inch
Style :
Board to Board or Cable
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Rows :
2
Number of Positions :
18
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions Loaded :
All
DIN Conformance :
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number Of PCB Rows :
2
Radiation Hardening :
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Option :
GENERAL PURPOSE
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Mixed Contacts :
Datasheets
86453-018LF
Minitek® Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled 18-Position Board to Board or Cable 0.165 4.20mm Height