84CNQ040SM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
84CNQ040SM
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
PRM2-SM
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 40A PRM2-SM
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
620mV @ 40A
Diode Type :
Schottky
Published :
Current - Average Rectified (Io) :
40A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 40V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
PRM2-SM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
Datasheets
84CNQ040SM
SMC Diode Solutions 84CNQ040SM
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~125°C PRM2-SM Through Hole