84CNQ035S2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
84CNQ035S2
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
PRM2
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V PRM2
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) :
80A
Published :
Diode Type :
Schottky
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
Package / Case :
PRM2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
620mV @ 80A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
35V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 35V
Datasheets
84CNQ035S2
SMC Diode Solutions 84CNQ035S2
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~125°C PRM2 Chassis Mount