827LBB160M2CE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
827LBB160M2CE
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
2.58A @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
LBB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
3.7926A @ 10kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.1
Capacitance :
820µF
Leakage Current :
3mA
Voltage - Rated :
160V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
160V
Ripple Current :
2.58A
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Pitch :
10.0076mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
202.18mOhm @ 120Hz
Factory Lead Time :
22 Weeks
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
3000 hours
Number of Terminations :
2
Datasheets
827LBB160M2CE
Cornell Dubilier Electronics 827LBB160M2CE
LBB 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.58A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In