8250-473K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8250-473K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 47MH 27MA 317 OHM TH
Stock
931
In Stock :
931
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Axial
Mounting Type :
Through Hole
Max DC Current :
27mA
Diameter :
4.17mm
Contact Plating :
Tin
Lead Length :
25.4mm
Pbfree Code :
yes
Shielding :
yes
Frequency - Self Resonant :
370kHz
Current - Saturation :
5.5mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Construction :
Tubular
Published :
2007
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Q Factor :
50
Packaging :
Bulk
Type :
Wirewound
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Material - Core :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
317Ohm Max
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Series :
8250
Number of Terminations :
2
Inductance :
47mH
Q @ Freq :
50 @ 79kHz
Test Frequency :
79kHz
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.164Diax0.450L 4.17mmx11.43mm
Datasheets
8250-473K-RC
8250-473K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD