8250-100K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8250-100K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 532MA 1.27 OHM TH
Stock
566
In Stock :
566
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Contact Plating :
Tin
Military Standard :
Not
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Wirewound
Shielding :
yes
Lead Length :
25.4mm
Number of Terminations :
2
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Q @ Freq :
46 @ 7.9MHz
Max DC Current :
532mA
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Q Factor :
46
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
2007
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
1.27Ohm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial
Material - Core :
Ferrite
Quality Factor-Min (at L-nom) :
46
Inductance :
10μH
Size / Dimension :
0.164Diax0.450L 4.17mmx11.43mm
Tolerance :
±10%
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Packaging :
Bulk
Series :
8250
Surface Mount :
No
Number of Functions :
1
Frequency - Self Resonant :
53MHz
Test Frequency :
7.9MHz
DC Resistance (DCR) :
1.27Ohm Max
Construction :
Tubular
Diameter :
4.17mm
DC Current :
532mA
Pbfree Code :
yes
Datasheets
8250-100K-RC
Bourns, Inc. 8250-100K-RC
8250-100K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD