81CNQ040S2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
81CNQ040S2
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
PRM2
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V PRM2
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Type :
Schottky
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
PRM2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Supplier Device Package :
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Published :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Average Rectified (Io) :
80A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
740mV @ 80A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 40V
Datasheets
81CNQ040S2
SMC Diode Solutions 81CNQ040S2
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C PRM2 Chassis Mount