81CNQ040A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
81CNQ040A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
D-61-8
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V D618
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
40V
Min Operating Temperature :
-55°C
Element Configuration :
Common Cathode
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 40V
Package / Case :
D-61-8
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
740mV @ 80A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance :
2.6nF
Max Surge Current :
4.6kA
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Average Rectified (Io) :
40A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Diode Type :
Schottky
Base Part Number :
81CNQ040
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
80A
Average Rectified Current :
40A
Max Operating Temperature :
175°C
Max Reverse Leakage Current :
5mA
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Packaging :
Bulk
Forward Voltage :
540mV
Supplier Device Package :
Published :
Mount :
Chassis Mount
Datasheets
81CNQ040A
Vishay 81CNQ040A
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 40A 40V-DC D-61-8 Chassis Mount
81CNQ040A Overview
In this case, the forward voltage has to be set at 540mV to operate the device.Maintaining a surge current under 4.6kA and not letting it exceed it is the key to preventing it.This part can draw 80A current.In this device, there are approximately 2.6nF farads of capacitance.A semiconductor device's maximum reverse leakage current is 5mA, which is the current created by its reverse bias.
81CNQ040A Features
540mV forward voltage
2.6nF farads
81CNQ040A Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
81CNQ040A applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23