81100-600C01-RB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
81100-600C01-RB
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER SMD 100POS 1.27MM
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Male Pins
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Number of Rows :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
Pitch :
1.27mm
Contact Length - Mating :
0.140 3.56mm
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
100
Insulation Height :
0.405 10.29mm
Connector Type :
Header
Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Male
Mount :
Surface Mount
Length :
77.7mm
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
0.75A
Height :
10.3mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Finish Thickness - Post :
250.0μin 6.35μm
Housing Material :
Plastic
Number of Positions Loaded :
All
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
7.87mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Housing Color :
Black
Contact Shape :
Square
Published :
Insulation Color :
Style :
Board to Cable/Wire
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Finish - Post :
Tin
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Gold
Series :
810
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Type :
Male Pin
Datasheets
81100-600C01-RB
3M 81100-600C01-RB
810 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 100-Position Board to Cable/Wire 0.405 10.29mm Height