81100-600403-RB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
81100-600403-RB
Manufacturer
3M
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
CONN HEADER VERT 100POS 1.27MM
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Male Pins
Package / Case :
100
Contact Shape :
Square
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Height :
0.405 10.29mm
Contact Type :
Male Pin
Connector Type :
Header
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Series :
810
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Post :
250.0μin 6.35μm
Contact Length - Post :
0.143 3.63mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Color :
Black
Contact Length - Mating :
0.140 3.56mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
All
Contact Plating :
Gold
Number of Rows :
2
Packaging :
Tray
Feature :
Board Lock
Termination :
Solder
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color :
Black
Current Rating (Amps) :
0.75A
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch :
1.27mm
Number of Positions :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Contact Finish - Post :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Fastening Type :
Push-Pull
Datasheets
81100-600403-RB
810 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tray Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 100-Position Board to Cable/Wire 0.405 10.29mm Height