80USC6800MEFCSN30X50
Mfr.Part #
80USC6800MEFCSN30X50
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Capacitance :
6800µF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
80V
Rubycon 80USC6800MEFCSN30X50
USC 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In