80USC4700MEFCSN35X30
Mfr.Part #
80USC4700MEFCSN35X30
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.25
Voltage - Rated DC :
80V
Polarization :
Polar
Ripple Current :
4.28A
Capacitance :
4700µF
Ripple Current @ Low Frequency :
4.28A @ 120Hz
Published :
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Diameter :
35mm
Height :
30mm
USC
Leakage Current :
1.83957mA
Bulk
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Pitch :
10.0076mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Pitch :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.922A @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rubycon 80USC4700MEFCSN35X30
USC 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.28A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In