80USC3300MEFCSN25X35
Mfr.Part #
80USC3300MEFCSN25X35
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
3.25A @ 120Hz
Capacitance :
3300µF
Diameter :
25mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
3.25A
Tan Delta :
0.25
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
1.54143mA
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
80V
Series :
USC
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height :
35mm
Terminal Pitch :
10mm
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
3.7375A @ 10kHz
Number of Terminations :
2
Polarization :
Polar
Pbfree Code :
yes
Rubycon 80USC3300MEFCSN25X35
USC 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.25A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In