80USC3300MEFCSN22X50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
80USC3300MEFCSN22X50
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
3300µF
Life (Hours) :
3000 hours
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Tolerance :
±20%
Series :
USC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
10.0076mm
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Published :
Voltage - Rated :
80V
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Rubycon 80USC3300MEFCSN22X50
USC 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In