80D561P200KE2DE3
Mfr.Part #
80D561P200KE2DE3
Description
CAP ALUM 560UF 200V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Snap in
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
560μF
Polar
Min Operating Temperature :
-40°C
80D
Voltage - Rated :
200V
Lead Pitch :
10.0076mm
Length :
50mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Radial, Can - Snap-In
Diameter :
30mm
Tolerance :
-10% +30%
Polarity :
Polar
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated DC :
200V
Datasheets
80D561P200KE2DE3
80D 560μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In