80D471P250KE2DE3
Mfr.Part #
80D471P250KE2DE3
Description
CAP ALUM 470UF 250V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Snap in
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
10mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
80D
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Leakage Current :
1.37114mA
Ripple Current @ High Frequency :
7A @ 40kHz
Lead Pitch :
10.0076mm
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
3.2A
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
26 Weeks
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
185mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
30mm
Lead Free :
Lead Free
Published :
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Length :
50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Test Frequency :
120Hz
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
-10% +30%
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
470µF
Ripple Current @ Low Frequency :
3.2A @ 120Hz
Datasheets
80D471P250KE2DE3
80D 470μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 3.2A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In