80D102P200ME2DE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
80D102P200ME2DE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 200V SNAP
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
1.78886mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current :
3.4A
Voltage - Rated DC :
200V
Life (Hours) :
2000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
3.4A @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Series :
80D
Voltage :
200V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Termination :
Snap in
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Polarization :
Polar
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
1000µF
Tolerance :
-10% +30%
Height :
50mm
Mount :
PCB, Through Hole
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ High Frequency :
6.6A @ 40kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
144mOhm @ 120Hz
REACH SVHC :
Unknown
Diameter :
35mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Lead Pitch :
10mm
Lead Diameter :
2 mm
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
80D102P200ME2DE3
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Vishay / Sprague 80D102P200ME2DE3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Voltage:200V, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:2, 80D102P200ME2DE3 pinout, 80D102P200ME2DE3 datasheet PDF, 80D102P200ME2DE3 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Vishay / Sprague 80D102P200ME2DE3 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
80D 1000μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 3.4A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In