804-V3-078-6B-002101
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
804-V3-078-6B-002101
Manufacturer
Preci-Dip
Description
CONN HEADER VERT 78POS 2.54MM
Manufacturer :
Preci-Dip
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Rows :
3
Overall Contact Length :
0.378 9.60mm
Voltage - Rated :
150VDC
Packaging :
Bulk
Body Breadth :
0.287 inch
Mount :
Through Hole
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Contact Finish Thickness - Mating :
29.5μin 0.75μm
Contact Material :
Bronze
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Color :
Black
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions Loaded :
All
Number of Conductors :
ONE
Insulation Resistance :
10000000000Ohm
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Press-Fit, Solder
Insulation Height :
0.272 6.91mm
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Type :
Male Pin
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Shape :
Circular
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Style :
Board to Board
Durability :
500 Cycles
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Body Length or Diameter :
2.6 inch
Length - Termination :
0.11 inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
78
Shrouding :
Unshrouded
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Contact Finish - Post :
Tin
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Length - Mating :
0.141 3.60mm
Reference Standard :
UL
Connector Type :
Header
Series :
802
Preci-Dip 804-V3-078-6B-002101
802 Series 3-Row Header Press-Fit, Solder Bronze Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled 78-Position Board to Board 0.272 6.91mm Height