802-V3-030-20-001101
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
802-V3-030-20-001101
Manufacturer
Preci-Dip
Description
CONN HEADER R/A 30POS 2.54MM
Manufacturer :
Preci-Dip
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Length - Post :
0.126 3.20mm
Number of Positions :
30
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Height :
0.200 5.08mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
3A
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating :
0.195 4.95mm
Number of Rows :
2
Series :
802
Contact Finish Thickness - Mating :
29.5μin 0.75μm
Termination :
Solder
Contact Material :
Brass
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated :
150VDC
Insulation Color :
Black
Mount :
Through Hole
Contact Finish - Post :
Tin
Connector Type :
Header
Number of Positions Loaded :
All
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shrouding :
Unshrouded
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Contact Finish - Mating :
Gold
Style :
Board to Board
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Preci-Dip 802-V3-030-20-001101
802 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled 30-Position Board to Board 0.200 5.08mm Height