800B150GT500XT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
800B150GT500XT
Manufacturer
American Technical Ceramics
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 15PF 500V NP0 1111
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
500V
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±2%
Thickness :
1.778mm
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Width :
2.79mm
Height :
1.778mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
ATC 800B
Dielectric :
C0G
Length :
2.79mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
9 Weeks
Capacitance :
15pF
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm