800B0R5BT500XT1K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
800B0R5BT500XT1K
Manufacturer
American Technical Ceramics
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.5PF 500V C0G/NP0 1111
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Lead Spacing :
Package :
Digi-Reel?
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Tolerance :
±0.1pF
Series :
ATC 800B
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Product Status :
Active
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Thickness (Max) :
0.070" (1.78mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
0.5 pF
Size / Dimension :
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Lead Style :
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
800B0R5BT500XT1K
American Technical Ceramics 800B0R5BT500XT1K
ATC 800B 0.5 pF 500V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G, NP0 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)