800-V3-041-40-001101
Mfr.Part #
800-V3-041-40-001101
Description
CONN HEADER SMD R/A 41POS 2.54MM
Voltage - Rated :
150VDC
Current Rating (Amps) :
3A
Termination :
Solder
Body Depth :
0.228 inch
Mount :
Surface Mount
Contact Length - Mating :
0.191 4.85mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Total Number of Contacts :
41
Number of Positions :
41
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Terminal Pitch :
2.54mm
1
Preci-Dip 800-V3-041-40-001101
800 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Surface Mount, Right Angle Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled 41-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height