7S.12.9.012.5110
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
7S.12.9.012.5110
Manufacturer
Finder Relays, Inc.
Description
SFTY RLY GUIDE 1NO+1NC 6A 12VDC
Manufacturer :
Finder Relays, Inc.
Product Category :
Safety Relays
Coil Resistance :
218.2Ohm
Release Time :
11ms
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Coil Current :
55mA
Must Release Voltage :
1.2VDC
Feature :
Lighted Indicator
Packaging :
Bulk
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Coil Voltage :
12VDC
Termination Style :
Spring Terminal
Operate Time :
7ms
Contact Rating (Current) :
6A
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Power :
700mW