77319-803R16LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
77319-803R16LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
Style :
Board to Board
Factory Lead Time :
10 Weeks
Color :
Black
Number of Positions :
16
Number of Contacts :
16
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mount :
Through Hole
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Housing Color :
Black
Orientation :
RIGHT ANGLE
Insulation Height :
0.248 6.30mm
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Shrouding :
Unshrouded
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Contact Type :
Male Pin
Length :
20.32mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Housing Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Post :
Tin
Fastening Type :
Push-Pull
Pitch :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.115 2.92mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Lead Free :
Lead Free
Insulation Color :
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Plating :
GXT, Gold
Number of Positions Loaded :
All
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Depth :
14.68mm
Series :
BERGSTIK®
Packaging :
Bulk
Termination :
Press-Fit, Solder
Contact Shape :
Square
Datasheets
77319-803R16LF
Amphenol Communications Solutions 77319-803R16LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Press-Fit, Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 16-Position Board to Board 0.248 6.30mm Height