77319-104-20LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
77319-104-20LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Length :
25.4mm
Contact Length - Post :
0.111 2.82mm
Shrouding :
Unshrouded
Packaging :
Bulk
Pitch :
2.54mm
Housing Color :
Black
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Insulation Height :
0.248 6.30mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Style :
Board to Board
Insulation Material :
Thermoplastic
Depth :
10.92mm
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Post :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
20
Contact Material :
Phosphor Bronze
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Rows :
2
Contact Shape :
Square
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Contact Plating :
GXT, Gold
Connector Type :
Header, Breakaway
Color :
Black
Number of Contacts :
20
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Orientation :
RIGHT ANGLE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
BERGSTIK®
Insulation Color :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Type :
Male Pin
Mount :
Through Hole
Number of Positions Loaded :
All
Datasheets
77319-104-20LF
Amphenol Communications Solutions 77319-104-20LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 20-Position Board to Board 0.248 6.30mm Height