77317-812-52LF
Mfr.Part #
77317-812-52LF
Description
CONN HEADER R/A 52POS 2.54MM
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Contact Gender :
Male
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
1.5kV
Number of Positions :
52
Length :
66.04mm
BERGSTIK®
Flammability Rating :
8 Weeks
Insulation Resistance :
5GOhm
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Contacts :
52
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch :
2.54mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Insulation Height :
0.190 4.83mm
Published :
Contact Length - Mating :
0.268 6.80mm
Current Rating :
3A
Depth :
13.38mm
Datasheets
77317-812-52LF
Amphenol Communications Solutions 77317-812-52LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 52-Position Board to Board 0.190 4.83mm Height