77317-804-62LF
Mfr.Part #
77317-804-62LF
Description
CONN HEADER R/A 62POS 2.54MM
Length :
78.74mm
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
3A
Number of Positions :
62
Phosphor Bronze
Flammability Rating :
Depth :
12.42mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Contacts :
62
Insulation Height :
0.190 4.83mm
Push-Pull
Contact Gender :
Male
1 (Unlimited)
Insulation Resistance :
5GOhm
Pitch :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
BERGSTIK®
Voltage - Rated :
1.5kV
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
77317-804-62LF
Amphenol Communications Solutions 77317-804-62LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 62-Position Board to Board 0.190 4.83mm Height