77317-803-24LF
Mfr.Part #
77317-803-24LF
Description
CONN HEADER R/A 24POS 2.54MM
Black
Color :
Black
Number of Contacts :
24
Insulation Height :
0.190 4.83mm
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Number of Positions :
24
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Length :
30.48mm
Current Rating :
3A
Depth :
12.42mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Housing Color :
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Phosphor Bronze
Housing Material :
Thermoplastic
Flammability Rating :
Male Pin
Insulation Resistance :
5GOhm
Max Operating Temperature :
125°C
Pitch :
2.54mm
Lead Free :
Lead Free
GXT, Gold
Voltage - Rated :
1.5kV
Published :
Contact Gender :
Male
Datasheets
77317-803-24LF
Amphenol Communications Solutions 77317-803-24LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 24-Position Board to Board 0.190 4.83mm Height