77317-201-72LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
77317-201-72LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 72POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insulation Color :
Black
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
BERGSTIK®
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Contact Material :
Phosphor Bronze
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Contact Shape :
Square
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Orientation :
RIGHT ANGLE
Connector Type :
Header, Breakaway
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Depth :
12.3mm
Style :
Board to Board
Length :
91.44mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Number of Positions Loaded :
All
Factory Lead Time :
8 Weeks
Termination :
Solder
Contact Length - Mating :
0.225 5.72mm
Number of Positions :
72
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shrouding :
Unshrouded
Number of Rows :
2
Contact Length - Post :
0.101 2.57mm
Insulation Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
RoHS Compliant
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Type :
Male Pin
Insulation Height :
0.190 4.83mm
Datasheets
77317-201-72LF
Amphenol Communications Solutions 77317-201-72LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 72-Position Board to Board 0.190 4.83mm Height