77317-112-72LF
Mfr.Part #
77317-112-72LF
Description
CONN HEADER R/A 72POS 2.54MM
Stock
50
In Stock :
50
Insulation Resistance :
5GOhm
Min Operating Temperature :
-65°C
Flammability Rating :
UL94 V-0
Depth :
13.38mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Plating :
GXT, Gold, Tin
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.190 4.83mm
Fastening Type :
Push-Pull
Voltage - Rated :
1.5kV
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Square
Contact Gender :
Male
Number of Positions :
72
Number of Contacts :
72
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Thermoplastic
Current Rating :
3A
Insulation Color :
Published :
2016
Contact Length - Mating :
0.268 6.80mm
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Free :
Lead Free
Length :
91.44mm
Pitch :
2.54mm
Datasheets
77317-112-72LF
Amphenol Communications Solutions 77317-112-72LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 72-Position Board to Board 0.190 4.83mm Height