77317-112-40LF
Mfr.Part #
77317-112-40LF
Description
CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Male Pin
Lead Length :
3.05mm
Board to Board
Published :
Lead Free :
Lead Free
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Number of Contacts :
40
Depth :
13.38mm
Through Hole, Right Angle
Contact Gender :
Male
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Current Rating :
3A
Number of Positions :
40
Pitch :
2.54mm
Insulation Resistance :
5GOhm
Insulation Height :
0.190 4.83mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Length - Mating :
0.268 6.80mm
Gender :
Male
Mating Post Length :
6.8mm
Contact Plating :
GXT, Gold, Tin
Length :
50.8mm
Datasheets
77317-112-40LF
Amphenol Communications Solutions 77317-112-40LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 40-Position Board to Board 0.190 4.83mm Height