77317-112-22LF
Mfr.Part #
77317-112-22LF
Description
CONN HEADER R/A 22POS 2.54MM
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Insulation Height :
0.190 4.83mm
Contact Gender :
Male
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.268 6.80mm
Number of Contacts :
22
Series :
BERGSTIK®
Flammability Rating :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Rated :
1.5kV
Depth :
13.38mm
Current Rating :
3A
Contact Plating :
GXT, Gold
Published :
Insulation Resistance :
5GOhm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Length :
27.94mm
Number of Positions :
22
Datasheets
77317-112-22LF
Amphenol Communications Solutions 77317-112-22LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 22-Position Board to Board 0.190 4.83mm Height