77317-104-38LF
Mfr.Part #
77317-104-38LF
Description
CONN HEADER R/A 38POS 2.54MM
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Positions :
38
Length :
48.26mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Insulation Height :
0.190 4.83mm
Number of Contacts :
38
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Depth :
12.42mm
Max Operating Temperature :
125°C
Pitch :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Datasheets
77317-104-38LF
Amphenol Communications Solutions 77317-104-38LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 38-Position Board to Board 0.190 4.83mm Height