77317-103-34LF
Mfr.Part #
77317-103-34LF
Description
CONN HEADER R/A 34POS 2.54MM
Stock
168
In Stock :
168
Headers, Male Pins
Flammability Rating :
UL94 V-0
Lead Free :
Lead Free
Through Hole
Pitch :
2.54mm
UL94 V-0
Color :
Male Pin
Housing Material :
Thermoplastic
Voltage - Rated :
1.5kV
Max Operating Temperature :
125°C
Insulation Material :
Thermoplastic
Housing Color :
Black
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
BERGSTIK®
Number of Contacts :
34
Insulation Height :
0.190 4.83mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Length :
43.18mm
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Published :
2016
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Depth :
12.42mm
1 (Unlimited)
Current Rating :
3A
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Gender :
Male
Number of Positions :
34
Contact Plating :
GXT, Gold
Datasheets
77317-103-34LF
Amphenol Communications Solutions 77317-103-34LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 34-Position Board to Board 0.190 4.83mm Height