77317-103-26LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
77317-103-26LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Body Breadth :
0.19 inch
Style :
Board to Board
Insulation Color :
Black
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Shape :
Square
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Number Of PCB Rows :
2
Orientation :
RIGHT ANGLE
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Packaging :
Bulk
Rated Current (Signal) :
3A
Mixed Contacts :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Plating Thickness :
30μin
Lead Free :
Lead Free
Number of Positions :
26
Insulation Material :
Thermoplastic
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
JESD-609 Code :
e3
UL Flammability Code :
94V-0
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Height :
0.190 4.83mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Conductors :
ONE
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
RoHS Status :
RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Depth :
12.42mm
Series :
BERGSTIK®
HTS Code :
Reference Standard :
UL
Filter Feature :
Contact Finish - Post :
Tin
Length :
33.02mm
Shrouding :
Unshrouded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
MIL Conformance :
Contact Type :
Male Pin
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Header, Breakaway
DIN Conformance :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Datasheets
77317-103-26LF
Amphenol Communications Solutions 77317-103-26LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 26-Position Board to Board 0.190 4.83mm Height