77317-103-22LF
Mfr.Part #
77317-103-22LF
Description
CONN HEADER R/A 22POS 2.54MM
Max Operating Temperature :
125°C
Connector Type :
Header, Breakaway
Black
Published :
Depth :
12.42mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
22
Insulation Height :
0.190 4.83mm
Pitch :
2.54mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Rated :
1.5kV
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Length :
27.94mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Current Rating :
3A
Number of Contacts :
22
Style :
Board to Board
Number of Rows :
2
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Thermoplastic
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Datasheets
77317-103-22LF
Amphenol Communications Solutions 77317-103-22LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 22-Position Board to Board 0.190 4.83mm Height