77315-818-20LF
Mfr.Part #
77315-818-20LF
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
Stock
360
In Stock :
360
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Min Operating Temperature :
-65°C
Mating Post Length :
5.84mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Insulation Height :
0.094 2.40mm
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Current Rating :
3A
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Lead Length :
3.05mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
20
Pitch :
2.54mm
Number of Contacts :
20
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Datasheets
77315-818-20LF
Amphenol Communications Solutions 77315-818-20LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 20-Position Board to Board 0.094 2.40mm Height