77315-802-16LF
Mfr.Part #
77315-802-16LF
Description
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Length - Post :
0.201 5.11mm
Phosphor Bronze
Max Operating Temperature :
125°C
Housing Color :
Black
Contact Length - Mating :
0.225 5.72mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
16
Depth :
9.76mm
Pitch :
2.54mm
Black
Length :
40.64mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Insulation Height :
0.094 2.40mm
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Number of Contacts :
16
Housing Material :
Datasheets
77315-802-16LF
Amphenol Communications Solutions 77315-802-16LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 16-Position Board to Board 0.094 2.40mm Height