77315-801-36LF
Mfr.Part #
77315-801-36LF
Description
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
Current Rating :
3A
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Length :
91.44mm
1
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Contacts :
36
Pitch :
2.54mm
Number of Positions :
36
Contact Length - Mating :
0.225 5.72mm
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Lead Free :
Lead Free
Depth :
9.76mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.094 2.40mm
Contact Length - Post :
0.101 2.57mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Lead Length :
2.41mm
Mating Post Length :
5.84mm
Datasheets
77315-801-36LF
Amphenol Communications Solutions 77315-801-36LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 36-Position Board to Board 0.094 2.40mm Height