77315-424-17LF
Mfr.Part #
77315-424-17LF
Description
CONN HEADER R/A 17POS 2.54MM
Min Operating Temperature :
-65°C
Depth :
10.79mm
Number of Contacts :
17
Contact Length - Post :
0.112 2.84mm
Contact Length - Mating :
0.266 6.75mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Insulation Height :
0.094 2.40mm
Length :
43.18mm
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Length :
2.9mm
Mating Post Length :
6.75mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Number of Positions :
17
Current Rating :
3A
Pitch :
2.54mm
Datasheets
77315-424-17LF
Amphenol Communications Solutions 77315-424-17LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Thermoplastic 17-Position Board to Board 0.094 2.40mm Height