77315-418-28LF
Mfr.Part #
77315-418-28LF
Description
CONN HEADER R/A 28POS 2.54MM
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Pitch :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Insulation Height :
0.094 2.40mm
Housing Color :
Black
Number of Positions :
28
Color :
Depth :
9.88mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Plating :
Max Operating Temperature :
125°C
Orientation :
RIGHT ANGLE
Unshrouded
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Material :
Phosphor Bronze
Length :
71.12mm
Number of Contacts :
28
Datasheets
77315-418-28LF
Amphenol Communications Solutions 77315-418-28LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Thermoplastic 28-Position Board to Board 0.094 2.40mm Height