77315-401-19LF
Mfr.Part #
77315-401-19LF
Description
CONN HEADER R/A 19POS 2.54MM
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Tin
Gender :
Pitch :
2.54mm
Number of Contacts :
19
Mating Post Length :
5.84mm
Lead Length :
2.41mm
Contact Length - Mating :
0.225 5.72mm
Insulation Height :
0.094 2.40mm
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions :
19
Contact Length - Post :
0.101 2.57mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Current Rating :
3A
Datasheets
77315-401-19LF
Amphenol Communications Solutions 77315-401-19LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Thermoplastic 19-Position Board to Board 0.094 2.40mm Height