77315-124-26LF
Mfr.Part #
77315-124-26LF
Description
CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM
Number of Contacts :
26
Current Rating :
3A
Voltage - Rated :
1.5kV
Pitch :
2.54mm
Bulk
Published :
Insulation Height :
0.094 2.40mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Mating Post Length :
6.75mm
Housing Color :
All
Orientation :
RIGHT ANGLE
Max Operating Temperature :
125°C
Insulation Resistance :
5GOhm
Length :
66.04mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Solder
Depth :
10.79mm
Contact Length - Mating :
0.266 6.75mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions :
26
Lead Length :
2.9mm
Contact Length - Post :
0.112 2.84mm
Datasheets
77315-124-26LF
Amphenol Communications Solutions 77315-124-26LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 26-Position Board to Board 0.094 2.40mm Height