77315-118-35LF
Mfr.Part #
77315-118-35LF
Description
CONN HEADER R/A 35POS 2.54MM
Insulation Height :
0.094 2.40mm
Lead Length :
3.05mm
Gender :
Pitch :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Color :
Black
Housing Color :
Black
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Depth :
9.88mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Number of Contacts :
35
Min Operating Temperature :
-65°C
Mating Post Length :
5.84mm
Current Rating :
3A
Max Operating Temperature :
125°C
Solder
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Board to Board
Orientation :
RIGHT ANGLE
Male
Length :
88.9mm
Number of Positions :
35
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Datasheets
77315-118-35LF
Amphenol Communications Solutions 77315-118-35LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 35-Position Board to Board 0.094 2.40mm Height