77315-118-28LF
Mfr.Part #
77315-118-28LF
Description
CONN HEADER R/A 28POS 2.54MM
Lead Length :
3.05mm
Insulation Height :
0.094 2.40mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Mating Post Length :
5.84mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Pitch :
2.54mm
Current Rating :
3A
Number of Positions :
28
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Contacts :
28
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
77315-118-28LF
Amphenol Communications Solutions 77315-118-28LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 28-Position Board to Board 0.094 2.40mm Height